Специјални резерват природе „Увац“ је стављен под заштиту, превасходно да би се очувао и размножио белоглави суп, највећа птица која живи у Србији. Белоглави суп је ретка врста орла лешинара, импозантне величине.
Улога белоглавог супа у ланцу исхране у екосистему је јединствена и незаменљива – искључива храна су му угинуле животиње, чиме спречава ширење зараза и на тај начин чини “природну рециклажу”.
Ова ретка врста је пре двадесетак година била пред изумирањем. 1990. године, на територији увачких језера преживело је само 7 јединки белоглавог супа. 1994. године основан је Фонд за заштиту птица грабљивица „Белоглави суп“ и отворено хранилиште Манастирина на које се од тад континуирано износе тела угунулих животиња и кланични отпад.
Годишње се у „ресторан“ белоглавих супова у природи изнесе преко 50 тона хране. Захваљујући томе, бројност белоглавих супова се повећала на 67 гнездећих парова, односно око 300 јединки.
Тако је колонија ове јединствене врсте птице постала највећа на Балкану и једна од већих у Европи.
Овде свакако треба истаћи да су на подручју Специјалног резервата природе „Увац“ у прошлости живеле и друге врсте орлова лешинара. Ради се о белој кањи (Neophron percnopterus), брадану (Gypaetus barbatus) и супу старешини или црном лешинару (Aegypius monachus). У Србији, подручје Увца представља једно од најпогоднијих подручја за реинтродукцију и/или реколонизацију ових врста. Да би до тога дошло, већ су створени одређени предуслови, тј. обезбеђена су теренска возила за изношење хране, постављена је хладњача за лагеровање угинуле стоке и кланичног отпада и уговорена изградња волијаре – жичаног кавеза за привремени смештај птица.
Нема коментара:
Постави коментар